YATIRIM

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın her birimiz için en kıymetli takılardan birisidir. Tabiki sadece takı olarak kullanılmıyor. Endüstride de sık sık kullanılır ve en kıymetli madenlerden birisidir. Ama birçoğumuzun aklına altın dediğimiz zaman; bilezikler, küpeler, kolyeler, takılar, yatırım yaptığımız gr, çeyrek, yarım, tam diye adlandırdığımız altın gelir. Düğün yada özel günler için almayı arzuladığımız dolayı, elimize geçen toplu bir para olduğunda ve maaşımızdan arta kalanı değerlendirmeyi düşündüğümüzde, gider bir kuyumcudan altın alırız. Bu süreçte ise birçoğumuzun aklına şu gelir; “aldığım altın gerçek mi? “

Daha önce yaşanmış olan sahte altın olayları sebebiyle birçoğumuz kuyumculara güvenmiyoruz. Bilindik kuyumculuk markalarından sertifikalı alınan altın ise birçoğuna göre daha pahalıya satılıyor. Pahalı olarak nitelendirdiğimiz bu altın, belki de gerçek fiyatı sebebinden bu şekilde düşündürüyor olamaz mı? Zira has altının belli bir değeri vardır ve bu değer hemen her yerde bir fark yoktur. İşin içerisine takı girdiğinde ise altın yanında; platin, gümüş, bakır benzeri karışımlar da kullanılmaktadır. İşin hile bölümü ise altın kaplama dediğimiz noktada ortaya çıkıyor. Yalnızca altın kaplama iken gerçek altın diye satılan ürünler, bir zaman sonra kendini belli ediyor; fakat iş işten geçmiş oluyor.

Yatırım ya da süs için aldığınız altının sahte çıkması, yaşayacağınız en berbat anlardan birisidir. Yaptığınız yatırım değersizleşir ve birikiminiz boşa gider. Tabiki satın aldığınız yerden tam bilgileri almak ve biraz da gerçek altın nasıl olur bilmek gerekmektedir. Unutmayın, gerçek altının bir değeri vardır ve bu değer üzerinden maliyetinde değişik görülür. Şayet bu değerin altında bir tutardan alım yapıyorsanız, kesinlikle aklınızda soru işareti olmalı ve aldığınız altının gerçek olup olmadığını test etmelisiniz.

Aldığınız altının % 100 gerçek olduğunu anlamak için iyi bir tecrübe gerekmektedir, fakat birkaç basit formülle herkes bunu anlayabilir. Hemen sizlerle bu metotları paylaşmak istiyoruz:

Damga ve İşaretlerin İncelenmesi

Satın alacağınız altın çeşidini öncelikle güzel bir biçimde incelemelisiniz. Görüntü açıdan yapacağınız bu incelemede, üreticinin damgasını ve karatını görmeniz gerekmektedir. Bir büyüteçle bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Ürünün üzerindeki resmi mührü aramalısınız. Çeyrek, yarım, tam benzeri altınlarda Atatürk resmi ve TC yazısı olmalıdır. Bilezik, kolye benzeri takılarda ise altının kaç ayar olduğu ile ilgili damgalar yer almaktadır. Altının üzerindeki damga ve işaretlerde herhangi bir döküm hatası varsa, orijinal damgalarıyla karşılaştırılmalıdır. Orijinal damgamız ile altın eşya üzerindeki damga da değişiklikler görülüyorsa, sahte olma ihtimali yüksektir. Bu yolun güvenilirliği az dahi olsa ilk uygulanandır.

Kullanılmış bir altın eşya üstünde de aşınmalardan kaynaklı olarak damga ve işaretlerde silinme olabilmektedir. Bu süreçte, renk farklılıklarına da bakılmalıdır. Orijinal altın sürtünmelerden etkilenmez ve saf altında renk değişimi yaşanmaz. Kaplama altınlarda ise üst kısmındaki kaplamanın soyulmasıyla beraber çeşitli renkte bir malzeme görünür.

Isırma Testi

Yıllardır filmlerde güldüğümüz bu işlem, esasında gerçek bir uygulama. Altın, yumuşak ve kolay işlenen bir metaldir. Altının orijinal olup olmadığını tanımlamak amaçlı bu özelliğini de dikkate alabilirsiniz. Altın takıyı dişleriniz arasına alarak hafif bir baskı uygularsanız, dişinizin izi geçecektir. Tabiki bu saf altın ve altın oranı yüksek takılar için geçerlidir. Öbür metallerle oluşturulan karışımlarda bu izi görme olasılığınız da düşebilir.

Mıknatıs Testi

Altının gerçek olup olmadığının anlaşılması amaçlı mıknatıs testi de uygulanabilecek geçerli yöntemlerdendir. Tek başına yeterli olmasa dahi sizlere güzel bir bilgi verecektir. Elinize bir mıknatıs alarak altın takıya tutmanız yetecektir. Şayet mıknatıs takıyı çekiyorsa, sahte altın olma ihtimali yüksektir. Bunun sebebi ise altının manyetik bir madde olmamasıdır.

Yoğunluk Testi

Altın, özgül ağırlığı yüksek bir element olduğundan ve bu ağırlığı geçen birkaç element yer almaktadır. Gerçek olan altın bir takı veya eşya, aynı ebat ve hacimdeki sahte bir takı veya eşyadan daha ağır olacaktır. Bunu hassas teraziden faydalanarak ölçebilir ve diğerleriyle de karşılaştırabilirsiniz. Altının yoğunluğunu hesaplamak için kütlesini ve hacmini bulmalısınız. Kütlesini bulmak için ise hassas bir tartı kullanabilirsiniz. Hacmi içinse su dolu bir ölçülü kap yetecektir. Kaba attıktan sonra düzeyin nereye geldiğine bakmalısınız. Sonrasında kütleyi hacme bölersiniz ve sonuç g/ml olacaktır. Saf altının yoğunluğu 19,3 g/ml’dir. Bulduğunuz neticenin bu seviyeye yakın olması, altının gerçek olduğunu sizlere söyleyecektir. Tabiki bu metot, üzerinde taş olan altın takılar için geçerli değildir.

Seramik Tabak Testi

Uygulayabileceğiniz kolay yöntemlerden birisi de seramik tabakla yapılandır. Altın takıyı, beyaz bir seramik tabağa sürtün. Şayet siyah bir şerit oluşturuyorsa, altının sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Ses Testi

Altının saf olup olmadığını öğrenme hususunda ses testi de bilir kişiler tarafından tercih edilmektedir. Saf altın bir eşyayı, metal bir cisme vurduğunuz zaman tok bir ses çıkması gerekmektedir. Şayet ince bir ses çıkıyorsa, sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Biri gerçek ötekisi sahte olan 2 altın bileziğe, benzer cisimle vurduğunuzda bu farkı hepten iyi anlayabilirsiniz. Benzer ebat ve ağırlıklarda gerçek altından 2 bileziğe bir cisimle vurulduğunda ses farkı olmayacaktır ya da insan kulağının ayırt edemeyeceği bir farklılık olacaktır.

Oksitlenme Testi

Bir testten ziyade gözlem diyebileceğimiz bu metot de bize altının saflığı dair bilgi verir. Altın, tozdan ve nemden etkilenmemelidir. Şayet altın takınız nem ve tozdan ötürü oksitlenme yapıyorsa, saf olmadığını anlayabilirsiniz. Saf altın, hava ya da su ile etkileşime girmeyen son derece kararlı bir kimyasal yapıya sahiptir. Bilhassa 24 ayar altın takılar, uzunca seneler süresince dış ortamdan etkilenmeden ilk günkü görünümlerini korumaktadırlar.

Mihenk Taşı ve Ayar Asidi Testi

Kullanımdan ötürü altının üzerindeki ayar yazısı silinmiş olabilmektedir. Kuyumcular böyle bir vaziyetle karşılaştıkları zaman, taşa sürtme yolunu kullanırlar. Buradaki taş, mihenk taşıdır ve altının ayarı ile ilgili bilgi verir. Her kuyumcuda bu testin yapıldığını görebilirsiniz. Yöntemde, mihenk taşına altın sürtülür ve bir şerit oluşturulur. Daha sonrasında bu çizginin üst kısmına asit damlatılır. Asit, mihenk taşının üzerindeki çizgiyi siliyorsa altının ayarı düşüktür ya da gerçek altın değildir manası çıkarılır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı