KOSGEB

Esnaf Kefaletten Karşılıksız Hibe Nasıl Alınır?

Küçük veya orta ölçekli bir işyeri bulunanların ve faaliyet gösterdiği bu alanda işini büyüterek hizmet alanını genişletmek isteyenlerin başvurduğu yöntem, devletin esnaflara sunduğu finansal desteklerdir. Devletin esnaflara, karşılıksız olarak kredi veren kurumu Kosgeb ile Esnaf ve Sanatkarlar Odasıdır. Kosgeb, gereken özellikleri taşıyan esnafa, 50 bin lira hibe kredisi vermektedir. Ancak, hibe kredisi almak için, bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Devlet, girişimcilere iş hayatına atılmaları için hibe ve kredi desteği sağladığı gibi, işini büyütmek isteyen esnafa da aynı desteği sağlamaktadır. Devletin verdiği bu finansal destek, hem esnafın hem de ülke ekonomisinin yararınadır. Esnafa kefaletten hibe desteğini Kosgeb haricinde, Esnaf ve Sanatkarlar Odası da vermektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın hibe ve kredi desteğinden faydalanmak için, kuruma üye olmak gerekmektedir. Kuruma üye olmak içinse ticari bir işletmenin varlığı zorunludur. Ayrıca, ticari işletme haricinde, bazı şartları da taşıyor olmak gerekmektedir. 

Esnaf kefaletten karşılıksız hibe almak için;

-Esnaf ve Sanatkarlar odasına üyelik

-Esnafın ruhsatlı iş yerinin bulunması

-Herhangi bir borcunun olmaması gibi şartlar, kefaletten hibe almak için gereken şartlardır. Bu şartları tamamlayan esnaf, kendisinden istenen sayıda sicili sağlam kefil ile, işletmesinin yaptığı harcamalara dair fatura ve evrakları giderlerini belgelerse, kefaletten karşılıksız hibe için başvurabilir. Uygun görüldüğü takdirde talebi yerine getirilir.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerle faaliyet gösteren kobi’lere, Kosgeb veya Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından verilen kefaletten karşılıksız hibe kredisinden faydalanmak için, esnafın daha öce, bu kurumların sağladığı finans desteklerinden herhangi birisinden faydalanmamış olması gerekmektedir. Kanıt için, bu durumu yazılı olarak kuruma belgelemelidir.

Esnafın, piyasanın durumu nedeniyle işlerinin durgunlaşmasına bağlı olarak duyduğu finansal desteğe çözüm olmak veya ticaret sektöründe faaliyet gösterdiği alanda işlerini büyütmesine destek olmak amacıyla devlet, farklı destek programlarıyla esnafa seçenekler sunmaktadır. Faizsiz kredi ve hibe kredisi, devlet tarafından esnafa sunulan yardım seçenkleridir. Miktarlar, esnafın işletmesinin hizmet kapsamına göre değişmektedir.

Esnaf kefaletten hibe kredisinden, 2017 yılı itibariyle, gereken şartları yerine getiren tüm esnf faydalanabilir. Esnaf kefaletten karşılıksız hibe kredisi almak için aranan öncelikli şart, yasal prosedürlere uygun olarak hizmet veren bir işletmenin varlığıdır.  İşletmesinin mali durumunu ile faaliyetlerini gereken belgelerle ve birkaç kefille kanıtlayan esnaf, kefaletten hibe kredisi için başvuru yapabilir. Kosgeb veya Esnaf ve sanatkarlar odasına yapılan kefaletten hibe başvurusu, gerekli inceleme ve değerlendirilmeler yapıldıktan sonra sonuçlanmaktadır. Esnaflarından olanlarda işleri kötü olduğu için son zamanlarda krediye daima ihtiyaç duymalarına rağmen mağazalarının işi iyi gibi gözüküyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı