BANKALAR

EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

EFT ödeme yapılacak bankadan farklı bankada hesabı olan bir kişiye ya da şirkete yapılacak olan para transferi işlemine denir. Aslında EFT, havale ile aynı işlevi görmektedir ancak havale aynı bankalar arasında, EFT farklı bankalar arasında para transferi yapmak için kullanılır. EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir.

EFT Nasıl Yapılır?

Bankalar arası yapılan EFT’ler Merkez Bankası tarafından kontrol edildikten sonra gerçekleşir. EFT yapmanın iki yolu vardır Birincisi hesap numarası yardımı ile EFT yapmak ikincisi ise IBAN numarası yardımıyla EFT yapmaktır. 2 EFT arasında bazı farklar bulunur.

IBAN İle EFT İşlemi

IBAN ile yapılan EFT en hızlı ve en kolay olan yoldur Çünkü istenilen tek bilgi IBAN numarasıdır. Bankaların sistemleri IBAN numarasıyla para transferi yapılacak kişi veya şirketin isim, şube, hesap bilgilerine kolayca ulaşır. Böylece hesap bilgileri ile ilgili olan ayrıntıları tek tek vermenize gerek olmadan EFT işlemi yapmak mümkün olur. Bu yolla hata yapılma ihtimali de oldukça düşüktür.

Hesap Numarası İle EFT İşlemi

Para transferi yapılacak kişiye ait IBAN numarası bilinmiyorsa hesap numarasıyla EFT yapmak daha mümkündür. Ancak hesap numarasıyla EFT işlemi yapmak için belirli ayrıntıların verilmesi gerekir. Kişinin tam hesap adını, banka adını, bankanın şube numarasını ve hesap numarasını bilmek gerekir. Bazı bankalar ise internet sistemlerindeki olan bankalarına ait ve tanımlanmış kodların seçilmesinin ister. Bu ve birçok detaydan dolayı hesap numarası ile EFT yapmak çok karışık bir hal almaktadır.

Ayrıca hesap numarası ile EFT yapmak birçok bilgiye ihtiyaç olduğu için hata riski oldukça yüksektir. Ancak bu yolu kullanmak isteyenler yine de hesap numarası ve diğer bilgilere sahipler ise dikkatli davranarak EFT yapabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı