BANKALAR

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?
EFT, bir bankadan farklı bir banka hesabına yapılan para transferidir. Mevcut hesabından yine farklı bir bankanın hesabına para göndermek isteyen müşteriler için tek yol EFT seçeneğidir. Bu yazımızda EFT ne zaman hesaba geçer diye merak edenlere kapsamlı bilgiler sunuyor olacağız.

EFT işlemleri resmi tatil olmayan hafta içi her gün yapılabilmektedir. Hafta içine denk gelen resmi tatillerde EFT yapmak mümkün değildir. Tüm EFT işlemleri bankalar arasında ortalama 5 dakika içinde gerçekleşmektedir.

Yapılan EFT işlemleri merkez bankası üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle Merkez Bankası’nın ve karşı bankanın işlem yoğunluğuna bağlı olarak bu süre azami 30 dakikaya kadar sürebilmektedir. Bu tip durumlar istisnai zamanlarda olmaktadır. Bankacılık konularına uzak veya ilk defa EFT işlemi yapacakların en çok merak ettiği soru EFT ne zaman hesaba geçer sorusudur. Bizde bu konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz.

EFT işlemlerinin saat dilimleri bankalar arasında farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak iş günlerinde olmak üzere sabah 08:00 ile akşam 17:45 saatleri arasında EFT işlemi yapılabilmektedir. Yapılan EFT işlemleri bu zaman dilimi dışında gerçekleşirse para transferinin hesaba geçmesi bir sonraki iş günü olacaktır.

EFT İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?
EFT işlemlerinde pek çok detaya dikkat etmek zorundayız. EFT işlemlerinde alıcı kişinin adı ve soyadı eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazılmalıdır. Aksi halde para transferi yapılmayacak ve bir iş günü sonunda kendi hesabınıza geri dönecektir. EFT işlemlerinde en çok yapılan hata hesap numaralarının yanlış yazılmasıdır.

Özellikle İBAN numarası ile yapılan işlemlerde bu olay çok fazla yaşanmaktadır. İBAN numarasının uzun olmasından dolayı belli hatalar yapılabilmektedir. EFT işlemlerinde karşı bankaya ait şube kodunda hata yapılmamalıdır. Sabah 08:00’den önce yapılan transfer işlemleri mesai saatinin başlaması ile gerçekleşmiş olacaktır. Akşam EFT işlem saatinden sonra yapılan EFT’ler bir sonraki mesai başlangıcı ile gerçekleşmiş olacaktır.

Ayrıca, Cuma akşamı EFT işlem saatinden sonra Cumartesi ve Pazar günleride dahil yapılan tüm işlemler Pazartesi günü mesai başlangıcı ile karşı hesaba geçmiş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı