KOSGEB

Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet, 18 yaşını doldurmuş ve kendi işyerini açmak isteyenlere, bankalar veya Kosgeb aracığı ile uygun krediler vermektedir. Genç girişimcileri teşvik etmek ve ülke ekonomisini ayakta tutmak için devlet tarafından verilen bu uygun faizli ve ödeme seçenekli kredilerden, belirli şartlları taşıdığı takdirde kendi işini kurmak isteyen herkes faydalanabilir.

Devlet destekli iş yeri açma kredisi nasıl alınır?

Kosgeb destek kredisi

İş yerini açmak isteyenlerinin semaye sıkıntısına çözüm amacıyla verilen devlet desteği, en kazançlı şekilde Kosgeb’ten alınabilmektedir. Kosgeb, belirtilen koşulları taşıyan herkese, 50 bin lira geri ödemesiz hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. İş kurmak amacıyla, Kosgeb’ten kredi almak için, başvuru, evrak tamamlaması ve kursa katılım gibi bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Öncelikle, kurumun internet sitesinden kayıt yapılır. Gerekli evraklar toplanır ve Kosgeb’in 32 saatlik zorunlu meslek eğitimine katılınır. Tüm aşamalar tamamlanıp girişimci sertifkası alındıktan sonra, iş yeri projesi, Kosgeb’e sunulur. Gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra, girişimciye Kosgeb tarafından 100 bin liraya kadar varan miktarlarda faizsiz kredi verilir.

Bankalardan devlet destekli iş yeri açma kredisi alma

Kosgeb haricinde, devlet destekli bazı bankalar da, girişimcilere kredi desteği sağlamaktadır. Devletin, ülke ekonomisini canlandırmak adına, genç girişimcileri teşvik amacıyla görevlendirdiği bankalar, iş kurmak isteyenlere, 50 bin ile 100 lira arasında uygun faizlerle kredi vermektedir. Hatta bankalar, girişimciye tam destek sağlamak amacıyla, kredi 12 ay ödemesiz, sonrasında da ya faizsiz ya da uygun faizli olarak kredi vermektedir. Bankaların girişimcilere sunduğu kredi seçenekleri, teşvik edici ve oldukça avantajlıdır.

İş yeri açacak kişi, öncelikle ticaret hayatında hangi alanda faaliyet göstereceğine karar vermeli ve gereken hazırlıkları yapmalıdır. İş hayatına yeni atılan girişimciler genelde, küçük ölçekli işletmelerle işe başlarlar. Çünkü iş yeri açmanın maddi açıdan beklentilerini karşılayıp karşılamayacağından emin değildirler. Yapılan piyasa araştırması sonucunda, kendisine uygun iş kolunda faaliyet göstermek için hedeflerini belirleyenler, gerekli olan sermayeye dair tahmini bir miktar belirlemelidir.

Gerekli hesaplamalar yapıldıktan ve vergi beyannamesi ile bazı evraklar hazırlandıktan sonra, tek iş, devlet destekli kredi için bankaya başvurmaktır. Başvuru formu, vergi beyannamesi ve gerekli bazı kişisel evraklarla bankaya gidilir ve kredi başvurusunda bulunulur. Bankaya gitmeden önce, internet üzerinden kredi başvuru formu doldurmak, işlemlerin daha hızlı yapılmasını ve çabuk sonuçlanmasını sağlar. Kullanılacak kredi miktarı ile ödeme türü, kişinin kurmak istediği işyerinin faaliyetlerine ve ödeme gücüne göre farklı seçeneklerdedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı