KREDİLER

Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Türkiye konumu ve iklim şartları bakımından oldukça verimli topraklara sahip bir ülkedir. Ülke nüfusunun büyük bir bölümü de çiftçilikle geçimini sağlamaktadır. Tabi çiftçilik dönemsel bir iş olduğu için ve ara ara oluşan olumsuz iklim olayları nedeni ile çiftçiler sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bir sonraki ekim dönemine kadar hem geçimlerini sağlamak hem de tohum ve gübre temin etmek için kullanabilecekleri kredilere başvurmaktadırlar.

Bu anlamda çiftçiye destek sağlamak amacı ile devlet tarafından kolaylıklar sağlanmaktadır. Çiftçiye kredi veren iki kurum bulunmaktadır. Bunlar tarım kredi kooperatifleri ve bankalardır.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar:

Çiftçilikle uğraşan insanların bunu kanıtladıkları zaman kredi almaları oldukça basittir. Ayrıca çiftçilerin sabit bir maaşları olmadığı dönemsel bir iş olduğu için bankalar tarafından ödeme konusunda kolaylıklar sağlanmakta bazen ödemelerde ertelenmeye kadar gidilebilir. Bu konuda devletinde önemli düzeyde destek vermesi çiftçileri kredi almaya olumlu bakmalarını sağlar.

Çiftçi kredisi denildiğinde akla gelen ilk bankalar genellikle ilk akla gelen banka ziraat bankasıdır. Bunun yanında çiftçilere kredi veren diğer bankalar da Türkiye ekonomi bankası, Şeker bank, Finans bank, Garanti Bankası ve Akbank’tır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi:

Banka çiftçilik ile uğraşan tüm vatandaşlara kredi imkanı sunuyor. Hatta geçmişi uzun yıllara dayanan ziraat bankası ismini de bu meslekten gelmektedir. Bankanın istediği gerekli belgeleri sunduğunuz takdirde gerekli ihtiyaçlarınızı karşılamak için gereken kredi sağlanır.

Türkiye Ekonomi Bankası Çiftçi Kredisi:

Çiftçilere kredi sağlayan bir diğer bankada Türkiye ekonomi bankasıdır. Banka tarım kredileri kapsamında İşletme Kredisi Yatırım Kredisi ve Tarım Girişimcileri için kredisi verilir.

Şeker Bank Çiftçi Kredisi:

Şeker bankta diğer bankalar gibi çiftçilere kredi sağlamaktadır. “Çiftçilerimiz topraklarını bırakıp gitmesin diye” sloganı ile Aile Çiftçiliği Bankacılığı kampanyasını banka tarımcılara sunmuş ve bu kapsam dahilinde 4 paket hazırlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı