SİGORTA

Çalışmayan Ev Hanımı Nasıl Emekli Olabilir?

Ülkemizde ev işleri ile uğraştığı için çalışamayan dolayısıyla SSK primleri ödenmeyen 12 milyondan fazla ev hanımı yer almaktadır. Bu bireyler, ilerleyen senelerde mağdur olmamak için bir biçimde sigorta kapsamına girerek emeklilik hayalleri kurmaktadır. Peki çalışmayan ev hanımları emekli olabilmektedir mi? Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımları prim yatırarak emekli olabilmektedir mi? Bu suallerin cevapları için bir araştırma yaptık ve ev hanımları için emeklilik şartları ile ilgili bir içerik yazmaya karar verdik. İşte ev hanımları için emeklilik yöntemleri.

Çalışmayan Kadınlar Nasıl Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının etkin olarak ekonomiye somut katkısı olmasa da gündelik ev işlerini yaptıklarından onlar da genel olarak çalışan kişiler olarak kabul edilebilir. Şayet ülkemizde şuanki SGK sisteminin ayakta kalabilmesi ve ilerleyen senelerde emekli olacak bireylerin maaşlarını ödeyebilmek amaçlı her çalışandan prim almak zorundadır. Ev hanımlarının geliri olmadığı için bu pek de mümkün değildir.

Peki bayanlar nasıl emekli olabilir? Bunun için öncelikle kadınların pek bilmediği birkaç meslek ile ilgili haber vermek doğru olacaktır. Zira , ev hanımları evde yalnızca birkaç saat çalışarak emeklilikleri için gereken primleri kazanabilirler.

Evde havlu kenarı işleme, süs eşyaları yapma , evde paketleme işleri yapma benzeri ek gelir kaynaklarıyla ev hanımları birkaç saatlik el işiyle aylık hem de emeklilik için primlerini ödeyebilir aynı zamanda ev işlerini aksatmadan çocuklarına da bakabilir.

Bu alternatif olarak ev hanımları için bir tercih olacaktır. Şayet bunun dışında, bilhassa eşlerinin geliri iyi olan ev hanımları da dışarıdan prim ödemek kaydıyla emekli olabilmektedir.

Ev Hanımlarının İsteğe Bağlı Sigortalı Olmaları

Ev hanımları her ay belli bir prim ödeyerek hem emeklilik hakkı elde ederler aynı zamanda sağlıktan istifade etme olanağına kavuşurlar. Hanımların emekli olabilmesi için en fazla tercih edilen metot isteğe bağlı sigorta yatırma işlemidir. Bunun dışında, tarım işi ile uğraşan ev hanımları, hayvan besleyen bayanlar, köylü bayanlar da tarım bağkur kaydı yaptırarak emeklilik için müracaat yapabilirler. Tarım bağ kur kaydı ve diğer gelir kazanççı işlerde çalışan bayanlar, sigorta primi olarak daha yüksek ödemeler yapmak zorunda kaldıkları için çoğunlukla bu yolu pek tercih etmezler.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigorta Primleri

Evde duran başka yerde çalışmayan kadınlar, SGK’ya müracaat ederek isteğe bağlı sigorta primleri ödemeye başlayabilir. Bunun için 2017 senesi itibari ile güncel isteğe bağlı sigorta fiyatı olarak, 490 TL olarak belirlenmiştir. Bu para diğer asgari fiyatla çalışan bireylerin primlerinden daha düşük olup, ülke çapında emeklilik için prim yatırılan en düşük sigortalılık türüdür. Bu düşük primler sebebi ile pekçok kişi, ev hanımı olarak isteğe bağlı olarak SSK’ lı olmaktadır.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Olarak Ne Zaman Emekli Olabilir?

İsteğe bağlı olarak emekli olmayı arzulayan ev hanımları aşağıdaki koşulları sağlaması gerekiyor. Bunlar;

  • Herhangi bir yerde SSK’lı olarak çalışmamak
  • İsteğe bağlı olarak 9000 gün prim yatırmak
  • Yaş olarak 58 yaşını doldurmak
  • Emeklilik yaşı gelmeden 3.5 yil öncesinde SSK’ lı olarak giriş yaptıran bayanlar 7200 gün ile emekli olabilirler. Bu sebeple pek çok birey son 3.5 yil SSK’ lı girişi yaptırmaktadır.

Bunun dışında 61 yaşını doldurup da prim gün sayısı da 5400 gün olan bayanlar da emeklilik hakkı elde ederler. Bu sayede ev hanımları erken emekli olma hakkını yakalamış olurlar. Erken emeklilik koşullarından biri de yaş sınırıdır. 61 yaş sınırını geçen hanımların sigortalılığa esas gün sayısı 5400 günü geçtiyse emekli olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı