BORSA

Borsa Pivot Nedir?

Borsa Pivot Nedir?

Borsada kazanmak için ve anaparayı artırmak için deneyimlerinizi arttırmalı ve temel ve teknik açıdan bilgi sahibi olmalısınız. böylece hem kazancınızı arttırabilir hem de hangi yolu izlemeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hisse senetleri fiyatları dalgalanmaları ve işletme şartları ve gelirleri her zaman değişiklik gösterir. Tüm analiz araçları önceleri yalnızca brokerların ulaşabileceği durumdayken artık tüm bireysel yatırımcıların kullanımına açık durumdadır.

Borsa yatırımcıları, hisse senedinin ne zaman ve nerede alım-satımının yapılacağı konusunda finansal piyasada pazar hareketinin küçük fiyat değişimleri ve dalgalanmaları ile ilgili tahminleri yapmak için pivot noktalarından faydalanırlar. Para yönetimi gerçekleştiren traderlar işlem oluştururken çeşitli analiz tekniklerinden faydalanmaya çalışır.

Pivot Nasıl Hesaplanır?

Çeşitli matematiksel yöntemlerle hesaplanan bu yöntem sayesinde finansal destek ve direnç noktalarını bulup gün içinde ekonomik takvim verilerine odaklanılır. Çünkü; fiyatlar pivot noktalarında reaksiyon gösterir. Teknik analizlerin temel analizlere göre daha avantajlı olmasının nedeni pratik ve grafiklerle analiz etme kolaylığı olmasıdır.

Kısa vadeli işlemcilerin tercihi olan pivot noktaları sayesinde hem kanal içi hareketleri hem de kanal dışı hareketleri izlemek mümkün oluyor.

Pivot direnç ve destek noktaları; son işlem seansının açılış-kapanış, en yüksek ve en düşük seviyeleri kullanılarak hesaplanır.

Pivot noktaları hesaplama:

Pivot= En yüksek fiyat(H)+Kapanış fiyatı(C)+En düşük fiyat(L)/3

Yani; Pivot= H+C+L/3 şeklindeki formülle hesaplama yapılır.

Eğer fiyatlar pivot nokta seviyesinin altında kalırsa piyasa satış meyilli kabul edilir ve “Aşağı Yönlü Baskı” vardır denir. Eğer fiyatlar pivot nokta seviyesinin üstünde kalırsa piyasa alış meyilli kabul edilir ve “Yukarı Yönlü Baskı” vardır denir.

Profesyonel traderlar ve piyasa brokerları pivot noktalarını destek ve direnç seviyesini belirleyip finansal varlığın yönünü tayin için kullanır.

Kullanışlı bir teknik analiz aracı olan pivot destek ve direnç seviyeleri için ise;

İlk destek(S1)= 2*PP-En yüksek

İlk direnç(R)= 2*PP-En düşük

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı