BORSA

Borsa Momentum Nedir?

Borsa Momentum Nedir?

Borsa Ticari kuruluşların devlet denetimi altında yapmış oldukları alım satım işlemleridir. Borsa dünyası insanların hizmetine açıldığı tarihten itibaren bir yatırım aracı olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ticari kuruluşlara bağlı hisse senetlerini alım satım yaparak yatırım yapabilmek mümkündür.

Borsa üzerinde yatırım yapmak için öncelikle çok geniş kapsamlı bir araştırma yapmak gerekmektedir, Hisse senetleri neye göre alınır, ne zaman satılmalıdır gibi soruların cevapları iyice araştırılmalıdır. Bilinçli bir şekilde yatırım yapıldığı takdirde borsa piyasasına dahil olabilmek ve kar elde edebilmek mümkündür.

Borsada yatırım yaparken veya aldığınız hisse senedinin durumunu takip ederken fiyatlarda meydana gelen değişiklikleri gösteren uygulama ise momentum adı ile bilinmektedir. Fiyatlar üzerindeki değişiklikler borsa takip ederleri için oldukça önemlidir ve sürekli olarak güncellenmesi gerekmektedir

Momentum Hakkında Bilgiler

Fiyatlardaki değişimleri çeşitli oranlarla ifade eden sistem olan momentum, kullanıcıları piyasalardaki fiyat iniş çıkışları ile ilgili doğru bir şekilde bilgilendirmektedir. Fiyatlarda iniş çıkışlara göre alım satım yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Örneğin hisse senedi fiyatlarının düşüş gösterdiği bir kuruluştan o an için alım yapmak akıllıca olacaktır.

Alınan bir hisse senedinin fiyatındaki yükselme ise satış yapıldığı takdirde kar elde etmeyi sağlayacaktır. İşte tüm bunları gerçekleştirmek için momentum ile fiyat takibi yapabilmeniz mümkündür.

Herhangi bir hisse senedinde oluşan yükselme sonucunda, bu yükselmenin devam edebileceğini göz önünde bulundurarak hemen satış yapılamayabilir. Fiyattaki yükselme devam da edebilir, aynı seviyede de kalabilir. Momentum fiyatlardaki iniş çıkışları uzun zamanlı gözlemleyebilmenizi de sağlamaktadır.

Buna bağlı olarak sürekli iniş çıkışlar gösteren bir hisse senedinin, bir dönem aynı seyirde devam edebileceğini söyleyebiliriz. Borsada kar elde edebilmek adına fiyat takibini güncel olarak yapmalısınız ve bunun için borsa momentumdan yararlanırız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı