BORSA

Borsa Hbk Nedir?

Borsa Hbk Nedir?

Hisse başına kar HBK ya da diğer adıyla EPS kazanç oranlarının paylaşılmasına deniyor. Her hisse için kazanç ödenmemiş senetlerin payı ayrılan şirketin kar kısmına tabi tutulur. Hisse başına kazanç sağlayan şirketin karlılık gösterge oranı payına hizmet vermektedir.

Hesaplama yapılırken HBK (EPS)= Net gelir den hisse senedi payı düşülerek senet ortalaması ile kar bulunur. Hisse başı kar hesaplanırken ağırlık ortalama hisse senedini kesinlikle doğru yazmak gerekiyor. Çünkü zamanlama raporunda yer alan hisse başı kazanç genel olarak paylaşılan fiyatı belirleyen tek ve en önemli değişken unsuru olarak kabul edilir.

Hisse Kar Hesabı Nasıl Yapılır?

Hisse kar hesaplama yapılırken kullanılacak formül, HBK (EPS) = Net gelir – Hisse Senetleri payı / hisse senet ortalaması kullanılarak kar hesabı bulunur. Kazanç elde etmek için kullanılan hesabın payı oldukça büyüktür.

Örnek verilecek olursa, bir şirketin bir milyona yakın parası dışarı aktarılırsa ilk ayda 10 milyon hisse senedi ikinci ayda ise 15 milyon hisse senedi toplam gelir sağlar. Ödenen milyon lira ise hisse başına büyük kar sağlamış olur. Gelirden düşülen milyon lira ağırlık ortalamasının sayısını elde etmek net orandan alınır. 

Borsa HBK Hisse Senet Hesaplamanın Önemi Nedir?

Hisse başına kar hesaplamanın önemi net gelirin sağlanmasında sermayenin gerekliliğidir. Diğer değişken değerlerin sabit olması halinde gelir elde etmek amacı ile sermaye kullanmak bu aşamada büyük önem taşıyor.

Bazen iki şirket aynı HBK üretmek isteyebilir, ama biri diğerine göre daha az hisse senedine sahip olurken, diğer yatırımcı çok fazla yatırım yapacağı için sermaye oranında eşitlik sağlanmamış olacaktır.

Yatırım yaparken kazanç sağlamanın manipülasyonunu hesaba mutlaka katmak gerekir. Değişik ve geçmişe dayalı deneyime sahip yatırımcılar ile iletişim kurarak başlangıç seviyesini ileri düzeye getirmek için yardım alarak farklı yöntemler öğrenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı