KREDİLER

Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var mı?

Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var mı?

Son dönemlerde basında da sık sık konu edilen hatta bazı şahısların da şahsen karşılaştığı kandırılma ve dolandırılma tarzındaki olaylar, kimlik bilgilerinin şahsın izni olmadan ele geçirilmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.

Nüfus cüzdanı bilgilerinin ikinci şahısların eline geçmesi ve kişiye ait olmayan sahte fotoğrafların yapıştırılması suretiyle, nüfus cüzdanının gerçek sahibi üzerinden bankadan kredi çekilmesi olayları kişileri zor durumda bırakır.

Nüfus cüzdanı ele geçirilen kişilerin; üzerine çekilen bir kredi olma durumunu, bankaları tek tek araştırarak bulmaya çalışmak mümkün değildir. Adına izinsiz kredi çekilen şahıslar; bu tarz sahtekarlık vakalarında, doğru bilgilere ulaşma kanalıyla irtibata geçerler.

Risk Raporu Bilgisi

Şahsi kredi ürünü müşterilerine ait detaylı bilginin; modern yöntemler kullanılarak erişimini sağlayan bilgi paylaşım sistemi, Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen risk raporunda, tüketici şahsın araç ve konut kredileri ile beraber, kredili mevzuat hesabı bilgileri ve kredi kartı bilgileri bulunur.

Bu detaylı bilgiler programlı bir şekilde; Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla rapor edilip, Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilir. İletilen bu raporlar vasıtasıyla, şahsın kendisine ait olan tüm işlem hareketleri tek bir kanaldan bilgilerin doğru şekilde ulaşmasını sağlar. Risk raporunu edinmek isteyen kişiler, Kredi Kayıt Bürosu’nun bir iştiraki olan Findeks aracılığıyla bu bilgileri satın alma hakkına sahiptirler.

Her ay satın alınarak, finansal raporu takip etmek faydalı bir durumdur. Aylık olarak güncellenen risk raporu, son beş yıllık şahsi performansı içerir.

Yasal Süreç

Şahsın haberi olmadan adına çekilen bir kredi olması durumunda; kredi çekildiği ileri sürülen bankayla durum görüşülerek, zaman geçmeden yasal süreçle ilgili gereken yapılır. Üzerine kredi çekilen şahıslar, davanın takip aşamasında bir aksaklık yaşamasa da; bu süreç içerisinde ödemesi yapılmayan kredi sebebiyle, kısa bir dönem de olsa krediyle yapılacak işlemlerde sorunla karşılaşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı