KOSGEB

Bayanlar KOSGEB Kredisi Nasıl Alır?

Kadın girişimcilerin, fikirlerini destekleyerek geliştirmelerini, iş hayatına dahil olmaları amacıyla, KOSGEB tarafından destekleyici programlar uygulanmaktadır. Bu desteklerin kadın merkezli olması, iş hayatındaki az sayıdaki kadın girişimci saysının daha ön plana çıkmasını da amaçlamaktadır.

Maddi olanaksızlığı, kurmak istenen işin önünde bir engel olmaktan çıkaran kredi destekli programlarda, 2017 yılında talebin daha fazla artmasına yönelik düzenlemeler de getirildi. Bunlardan en önemlisi, iş yeri açmadan da bu kredi başvurusunu yapabilmek. Peki kadınlar KOSGEB kredisi nasıl alır?

KOSGEB, kadınlara yeni girişimcilik kapsamında, iş yeri açmaları ve iş hayatına dahil olmaları için geri ödemesiz hibe kredi desteği hizmeti vermektedir. Özellikle ev hanımlarına hitap eden bu programa başvuru oranı da giderek artmaktadır.

  • KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Kursu, krediye hak kazanmak için ilk şarttır. Kadınlar, İŞKUR ve KOSGEB tarafından ücretsiz verilen bu kurslara başvuru yapıp eğitim almaya başlarlar. Küçük bir ön sınava tabii tutulan kadınların kursa kaydı yapılır. Kursun başlaması için, belirlenmiş kontenjanın tamamlanması ve belirli sayıya ulaşması gerekir.
  • Uygulamalı Girişimcilik Kursu’nda başarılı olan kadınlara, girişimcilik sertifikası verilir. Bu sertifikalar süresiz olup, her zaman geçerlidir.
  • 32 saat süren ve sonunda sertifika ile belirlenen kadın girişimciler, Girişimcilik destek programına başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru ile, iş yeri açmak için gerekli masrafları karşılayan kredi talebi yapılmış olur. 50 bin lira hibe, yani geri ödemesiz kredi imkanı sağlayan bu program sayesinde kadınlar, kurmak istedikleri işin sermayesine, devlet desteği ile ulaşmış olurlar.
  • Erkeklere oranla kadınlar için, daha fazla avantajlar sunan kredi destek programları, iş fikirlerinin kadınlar marifeti ile artması ve uygulanması amaçlıdır.
  • Kuaför, pastane, kafeterya,, giyim ve el işi üzerine, tuhafiye, güzellik merkezi gibi iş yeri açma olanağı sunan programlarda, bu işlere ait fikirlerin planlanıp, plana ve yazıya döküp, iş projesi hazırlanarak KOSGEB’ e onaylatılması gerekmektedir.
  • Daha önce işyeri sahibi olup, iş yerindeki masrafları bu kredi desteği programı sayesinde, hibe olarak almak isteyen iş kadınları ise, bazı başvuru şartlarını ağlamaları gerekmektedir.
  • Öncelikle iş yerinin, KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması gerekir. Kaydı yapılan iş yerine ait, kobi beyannamesi doldurulmalıdır. Yeni girişimci kadınlar için uygulanan bütün başvuru ve eğitim programı bu yoldan başvuran kadınlar için de uygulanır.
  • Eğitim, eğitim sonrası sertifikaya hak kazanan kadınlar, yine iş planı dokümanlarını KOSGEB’ e onaylatarak, mevcut iş yeri masraflarını karşılayacak hibe krediye sahip olurlar.

KOSGEB, daha önceki iş yeri açma şartını kaldırması ile, bu taleplerin daha da artmasını sağladı. Çünkü, KOSGEB kredi başvurusu öncesinde, iş yeri açmak için ön masraf ihtiyacı, bir çok kadın girişimciyi, başlamadan vazgeçtiği bir durum olmaktan çıkarmış oldu.

Kadın girişimciler için kredi çeşitleri;

Geri ödemesiz 18.000 TL, 30.000 TL ve 50.000 TL

Geri Ödemeli Kredi: 100.000 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı