BANKALAR

Bankada Unutulan Para

Bankada Unutulan Para

Bankacılık sisteminin gelişmesiyle birlikte bankalarda açılan hesapların sayısı da inanılmaz bir artış göstererek milyonları geride bıraktı. Bu hesaplar arasında çok işlek olanlar da bulunsa da azımsanmayacak bir kısmı ise unutulan hesaplar şeklinde. İçinde unutulan tutarlarla bir köşede bekleyen bu hesapların sahipleri, hesaplarında bulunan parayı hala geri alma şansına sahipler.

Türkiye’de bankalarla unutulan paralarla ilgili çok büyük bir havuz mevcut. Bu havuzun sebebi ise onlarca bankada bulunan yüz binlerce işlevsiz hesap. Bu hesapların bir kısmı daha önce büyük işlem hacimlerine sahip olurken büyük bir kısmı ise çok fazla işlem yapılmamış, açılıp bırakılmış hesaplardan oluşuyor.

İstatistiklere göre Türkiye’de toplam 300 bin adet başıboş hesap bulunurken bu hesaplarda bulunan toplam tutar ise 95 milyon lira civarında. Bu 95 milyon liranın çok büyük kısmı hesaplarda kalan 50 TL’nin altındaki tutarlardan oluşmaktayken ciddi derecede bakiyesi olan ve kullanılmayan banka hesapları da sistemde mevcut durumda.

Bankada unutulan paraları geri almak aslında çok da zor değil. Eğer hesabınızla ilgili bilgilerinize hala sahipseniz bu bilgileri hesabınızın bulunduğu bankaya sunarak unutulan parayı geri almanız mümkün durumda. Fakat eğer hangi bankada hangi hesabınızda ne kadar paranızı unuttuğunuzu bilmiyorsanız izlemeniz gereken bazı adımlar var.

Bu adımların başında ise hesap kontrolü geliyor. Türkiye Katılımlar Birliği tarafından her yıl bankada unutulan paralarla ilgili bir liste yayınlanıyor ve kurumun internet sitesine yüklenilen bu listeyle istenen bilgilerinizi girerek adınıza açılmış tüm hesapları görebiliyorsunuz. Liste her yıl Mayıs ayında güncelleniyor ve kuruşluk hesapları bile içinde bulunduruyor. Buradan isminizi bulduğunuzda ise hesabınızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Hesabında para unuttuğunu düşünen kişilerin elini çabuk tutmasında da fayda var. Bunun nedeni ise Bankacılık Kanunu’na göre unutulan hesapların 10 yılı geçtikten sonra zaman aşımına bağlı olarak kapatılması.

Diğer bir ifadeyle eğer hesabınızda 10 yıl boyunca herhangi bir işlem yapmadıysanız sistem, hesabınızı otomatik olarak kullanılmayan hesap şeklinde algılıyor ve kapatıyor. Nitekim son 14 yılda bu şekilde hesabını unutan kişi sayısı ise 3 milyon civarında.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ekonomist Bankada Unutulan Para Selamın aleyküm paylaşımınız valla hayran edici, facebookta paylaştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı