BANKALAR

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Bankalardan almış olduğumuz kredi kartları, krediler ve kredili mevduat hesaplarını kullanan kişilere bazı sorumluluklar yükler. Bu sorumluluklar bankalardan alınan ve kullanılan kredilerin düzenli ödenip ödenmediğidir. Kredilerin düzenli ödenmediği durumlarda kara listeye girme şansı yüksek olmaktadır.

Bankalara olan borçlarımızı zamanında ödeme yapmalıyız. Bazı gecikmeler olur bankalar bu gecikmeleri doğal karşılarlar fakat bu gecikmelerde bir sınırlama vardır. Kredileri kullananların en fazla 90 gün geciktirme imkanları vardır. Gerçek gecikmeler nedeni ile bankalar tahsil edemediği borcu hukuk yolları ile almak zorunda kalacaktır. Böyle durumlarda kara listeye alınmış olursunuz.

Banka kendi avukatına talimat vererek hukuki süreç başlamış olur. Hukuki süreçte Merkez Bankası’na bildirim yapılır. Merkez Bankası’ da sizin sicilinizi kara listeye almak zorunda kalacaktır. Borçlar ödendikten sonra 5 yıl sonra kara listeden çıkarsınız. Tekrar bankaların kredi ürünlerinden yararlanmaya başlarsınız.

Merkez Bankası’nın sunduğu kara liste sorgulama sisteminden öğrenebilirsiniz. Avukat borç için dava açmış ise kara listeye alınmış olursunuz. Önemli olan borcunuzu kısa zamanda ödemektir. Bankaya borcunuzu ödemezseniz icra yoluyla banka borcunuzu tahsil etmek zorunda kalacaktır.

İnternet ortamında Findeks sitesi sayesinde TC NO ile kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Risk Merkezi Raporu ile öğrenme bankanıza müracaat ederek ya da bankanın online işlem menüsünden risk merkezi raporu istediğinizde çıkacak raporda kara listede olup olmadığınız gözükecektir. Aceleniz yoksa kara liste sorgulaması için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Ankara’daki genel müdürlüğüne kara listede miyim öğrenmek için dilekçe yazabilirsiniz.

Adres: İstiklal Caddesi 10 Ulus 06100- Ankara. Dilekçenizi düzgün bir şekilde yazarak kara listede olup olmadığınız size adresinize bildirilecektir. Her şeyden önce alınan kredi kartı ve kredi borçlarının zamanında ödenerek böyle bir duruma düşülmemesidir. Kredi veren kurumlar kredi risk bölümleri kendilerine başvuru yapıldığında başvuruları değerlendirme yaparken KKB kayıtları ile Merkez Bankası kayıtlarını da referans olarak kullanırlar.

1995 yılında SPK’ya bağlı 11 banka tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. SPK’ya bağlı olmadığından kayıtlara bireysel olarak ulaşılması bilgimiz sınırlarında mümkün değildir. Borcunu zamanında öde ve kurtul.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı