KREDİLER

Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi?

Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi?

Asgari ücret ile çalışanlar için önemli konulardan biri de alınan kredinin geri ödenmesidir. Bu sebepten dolayı bankalar kredi verirken gelir belgesi de istiyor. Bankalar özellikle yüksek tutarda kredi verdiği zaman başvuruda bulunan kişilerde bazı özel durumlara bakıyor. Ev kredisinde kişinin gelir durumu oldukça önemlidir.

Gelir durumu ne kadar fazla ise alınabilecek kredi tutarı ve ev kredi tutarını daha çok artıracaktır. Konut kredisi esnasında bankalar, kişinin gelir durumunun yüzde 50’li kısmında belirlediği oranlar taksit sayılarına yansıtılır. Bu sebeple geliri düşük olan kişiler yüksek tutarda kredi çekmesi mümkün değildir.

Asgari Ücret İle Ev Kredisi Alma

Ev kredisi alacak olan asgari ücretli bir kişi, eğer konut kredisi alacağı kredi miktarı aylık gelirinin yarısından fazla değilse konut kredisi alma hakkına sahiptir. Bazı bankaların sağladığı imkanlar arasında gelirin yarısı ile kredi ödeme imkanı verilir. Fakat alınan kredi geri ödenmediği takdirde ileride oluşabilecek bazı sıkıntılardan dolayı bankacılık işlemlerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Konut kredisinde ödenmeyen ya da geciktirilen borçlar, kredi notunuzun düşmesine neden olur. Notu düşük olan bireyler kredi alma konusunda engel ağına takılabilirler.

İpotekle Ev Kredisi Asgari Ücretliye Veriliyor Mu?

Banka asgari ücretle çalışan kişilerin aylık gelirlerinden dolayı istedikleri miktarda kredi verme durumu bazen olumsuz sonuçlanabiliyor. Fakat bazı bankaların kefil ile kredi vermeleri mümkündür. Bu sayede kredi alabiliyor ya da kredinin ödeme zamanı geldiğinde tutarda gecikme yaptırabiliyor.

Çektiği krediyi 90 gün içerisinde geri ödemeyenler krediyi çekerken kefil olan kişi ile banka iletişime geçiyor. Asgari ücretliye ipotek ile kredi veriliyor, bu da durumda bankalar asgari ücretle ev kredisi alanların ipotek göstererek daha yüksek meblağda kredi almalarına olanak sağlıyor. Eğer krediyi ödeyemezseniz elinizde bulunan ipotekli tüm mal ve mülke haciz gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ekonomist Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi? selamun aleyküm siten vallaha ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı