BANKALAR

Akbank Swift Kodu Sorgulama

Akbank Swift Kodu Sorgulama

Banka Swift Kodları Nedir?

Tüm bankaların Uluslararası para transferlerinde kullanılır ve her bankaya özel bir kod sistemidir. Dünya’da ki tüm bankaların kendi aralarında fon transfer swift kodlarıyla sağlanır.

Uluslararası para gönderimi söz konusu olduğunda Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası denildiğinde bir şey ifade etmeyebilir fakat TCZBTR2A diye swift kodu belirtildiği zaman, söz konusu para transferinin Türkiye’den T.C Ziraat Bankası olduğu anlaşılacaktır. Bu sistem 1977 yılında çalışmaya başlamıştır. Kodlar 8 ile 11 haneli harf ve rakamlardan oluşur.

Swift İşlemleri Nasıl Yapılır?

Para transferi yapılacak bankanın 11 haneli swift kodunu bilmeniz işlemi gerçekleştirmek için yeterlidir. Aksi takdirde swift yapılacak hesabın, işlem ücretinin alınacağı hesabınızı, transfer gerçekleştirilecek bankanın olduğu ülkenin ve bankanın ilk harfini ve transfer yapmak istenilen banka ile şubenin bulunduğu şehrin ilk 3 harfi gibi bilgileri girmeniz gerekir.

Swift kodunu girdikten sonra swift sistemine kayıtlı banka şubeleri listelenir. Para transferi yapmak istenilen bankayı listeden seçerek işlem gerçekleştirebilir. Eğer istediğiniz banka bu listede yoksa transfer işlemini şubeye gidip yapmanız gerekir.

Swift işlemleri Karşı Hesaba Ne Zaman Ulaşır?

Eğer swift işlemini saat 17.00’den önce yaparsanız işlem iki iş günü içerisinde gerçekleşir. 17.00’den sonra yapılan işlemler otomatik olarak 3 iş gününe sarkar ve hesaba ulaşır.

BIC Nedir?

Banka Tanımlama Kodları demektir. Bank Identifier Codes baş harflerinden oluşur. BIC numarası bankaların kuruluş adı ve bulunduğu şehre göre belirlenir. Her finans kuruluşunun merkezleri ve yaptığı işlere göre BIC kodu sahibi olabilirler.

Akbank Genel Swift Kodu: AKBKTRIS

Bu koda şube kodu da eklenmesi gerekir. Genel swift kodunu girdiğinizde sıralanan şubelerden şube kodlarına ulaşılabilir. Eğer transfer yapmak istediğiniz şube bu listede yer almamışsa şubenizden bilgi almanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı