KREDİ NOTU

Akbank Kredi Notu Öğrenme

Akbank Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda hem Akbank hem de diğer her bankanın bakabildiği referans notu demektir. İster Akbank şubeye gidin, ister mobil uygulamasından kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunun, kredi notunu her banka ortak bir sistemden görebilmekte ve davranışını bu kredi notuna göre belirlemektedir.

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi notu, geçmişte kullandığınız kredilerinizin ve kredi kartı ödeme verilerinizin göz önüne alınarak hesaplandığı bir teminat türüdür. Eğer geçmişte kullandığınız kredilerinizin ve kredi kartlarınızın ödemesini zamanında yapmışsanız kredi notunuz doğru orantıda yüksek çıkacaktır.

Kredi Notumun Yükselmesini İstiyorsam Ne Yapmalıyım?

Kredi notunuzun yükselmesi için sahibi olduğunuz tüm kredi kartı ve kredi borçlarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi gerekiyor. Geçmişe dayalı ödeme aksaklıkları silinemiyor. Fakat bundan sonraki kredi kartı ve kredi ödemelerinizi düzenli şekilde yaparak mevcut kredi notunuzun ortalamasını yükseltmek sizin elinizde.

Kredi notu ne anlama geliyor?

  • 0-500: Kredi kullanabilme ihtimali çok düşük olan kredi notu puan aralığıdır.
  • 500-800: Kredi başvurusunda bulunan kişi ya da kuruma yüksek riskli gözüyle bakılan ama kefil ya da ipotek gösterilirse kredi kullandırılabilecek olan kredi notu puan aralığıdır.
  • 800-1100: Kredi kullanması mümkün olan az riskli grubun kredi notu puan aralığıdır.
  • 1100-1400: Geçmiş kredi kartı ve kredi borçlarını zamanı geldiğinde ödemiş ve kredi notu gayet iyi olan kişi ya da kurumların sahip olduğu kredi notu puan aralığıdır. Bu gruptakiler genelde başvurdukları kredilerde sorun yaşamazlar.
  • 1400 ve üzeri: Kredi başvurusu en kolay kabul edilen grubun sahip olduğu kredi notu puan aralığıdır.

Akbank Kredi Notu Öğrenme için Akbank’ın internet sitesinden başvuru yapabilir ya da Akbank’ın mobil uygulaması Akbank Direkt’i indirerek de başvuru yapabilirsiniz. Kredi notunuz hem geçmiş hem de mevcut ödemelerinizi içeren verilere dayanılarak oluşturulacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ekonomist Akbank Kredi Notu Öğrenme Merhaba web sitesi vallaha billaha dikkat çekici, sosyal medyada paylaştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı