KREDİLER

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

Çoğu kişinin bildiği gibi sahte kimlik kullanımlarıyla açılan kredi başvuruları vardır. Bu nedenle kimliğiniz şu dönemlerde hayatınızda en önemli yeri olan bir araç haline geliyor. Yakın arkadaşlarının nüfus cüzdanını calip kendi resmini yapıştırarak kredi başvurusu yapan kişilerinde vardır.

Kimlik Çalınması Halinde Ne Yapmam Lazım?

Yapmanız gerek en önemli şeyler arasında gazeteye ilan vermek ve karakola başvuru yapmaktır. Aynı zamanda yeni kimlik çıkarmak içinde nüfuz müdürlüğüne gidip başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli evraklar

  • Kayıp Nüfus Cüzdanı Talep Formu
  • 3 adet vesikalık fotoğraf

Ayrıca nüfus cüzdanı kayıp cezası olduğunu da unutmamalısınız.

Adıma Açılan Kredileri Öğrenmek İçin Ne Yapmam Lazım?

Herhangi bir bankanın internet üzerinden bankacılığını kullanıyorsanız cüzi bir ücret karşılığında yapılan hareketleri görebilirsiniz. Bu işlem geciken ödemelerinizi, borçlarınızı ve unuttuğunuz işleminiz varsa görmenize de yardımcı olur. İnternet üzerinden kullandığınız bir işlem yoksa banka şubesine gidip kredi başvuru yapmak isteğinizi belirtip KKB detaylarına bakıp banka personelinden yardım isteyebilirsiniz. (KKB: Tüm bankacılık sistemlerinin kayıtlı olduğu kesin bilgi verildiği bir platformdur.)

Adınıza açılmış kredi ödenmiyor ve siz de bunun bilgisine yeni ulaştıysanız yapmanız gerek tek şey bankayla birlikte savcılığa suç duyurunda bulunmaktır. Sizin kayıp olan kimlik veya belgenin kayıp olduğuna dair bir işlemde bulunduysanız maddi olarak bir sorun çıkartmasa da hukuki olarak sorun çıkabilir, bu da başınızı ağrıtabilir. Dava süreci devam ederken kayıtlar sizin KKB kaydınızı otomatik takip sürecine atacaktır ve farklı bir kredi başvurunuzda sorun yaşama ihtimaliniz olacaktır.

Adınıza açılmış kayıtlı hatları da kontrol etmeyi unutmayın. e-devlet üzerinden adınıza açılan GSM hatları varsa sorgulama yapabilirsiniz. Aylık sorgu işlemi yapmanız önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı