YATIRIM

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir?

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir?

Ekonomik olarak ülkede genişleme mi, yoksa daralma mı yaşanacağı işsizlik maaşlarının başvuru sonuçlarına bakılarak tahmin edilebiliyor. Bu nedenle işsizlik maaşı başvurularının verileri, finans piyasaları üzerinden işlem gören yatırımcılar açısından önem arz eder. Çünkü bu oranlar direk olarak yatırım araçlarını ve piyasaları etkiler. Çıkan sonuçlarla dengelerin altüst olma olasılıkları yüksektir. Bu durum da kazanç ve kayıp gibi unsurlarda belirleyici özellikte yer alır.

Piyasalara etki eden önemli göstergeler arasında sayılan ABD işsizlik maaşları başvuru verilerinde olduğu gibi, diğer ülkelerde gerçekleşen başvuruların da önemi bulunuyor. Amerikan dolarıyla tüm yatırım araçlarının alım satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bu sebeple dolarda gerçekleşen en küçük değişimlerde, enstrümanların değer düzeylerinde etkilenme yaşanacaktır. Bu etkilenmenin önemi ülkelerin ekonomik yaptırımlarına göre değişkenlik gösterir.

Amerika’da yaşanacak ekonomik değişikliklerin piyasalarda gerçekleşen dalgalanmalarda önemli bir role sahip olduğunun bilinmesi gerekiyor.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisinin Yorumlanması Nasıl Yapılır?

Ülkede yaşayan ve ilk kez olarak işsizlik maaşı alma başvurusunda bulunan bireylerin sayılarını inceleyen gösterge olarak bilinir. Bu veriler her haftanın Perşembe gününde açıklanıyor. Yatırımcılar açıklanan bu verilerin ışığında piyasayı yorumlayıp alım ve sarım işlemlerini yaparlar.

Türkiye saatiyle 15.30 gibi açıklanan bu veriler, ekonomi hakkında sinyaller de veriyor. Tek veri kaynak alınarak işlem yapılması pek doğru bir seçenek olmayacağı için bütün göstergelerin takibinin sağlanması ve bu göstergeler karşılaştırılarak işlemlerin gerçekleştirilmesi de tavsiye ediliyor.

İşsizlik maaşında başvuruların artmasıyla, ülkenin durumu ekonomik anlamda düşünüldüğü zaman iyi bir gidişat içerisinde değildir. İşsizlik oranında artış görülmesi genellikle doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine sebep olacaktır. Bu nedenle başvuru talebinin çokluğu, yatırımcılara döviz trendinin çekilmesi sinyali verir. Tersi durumda yani başvuru talebinin az olması halinde, ekonomi canlanmıştır ve dolar trendi yükselişe geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Verisi Nedir? ne zaman salı gününde Hüseyin Kalıplı bu siteden okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı